Afgelopen week, weer een hele week voor de baas naar Den Bosch mogen reizen. Weer een cursusje bij SAP. Iedere morgen aanschuiven in de file. Vooral tussen Weert en Den Bosch is het een ramp. Je kon er de klok op gelijk zetten, bij iedere oprit was het mis. Ik heb dat eens bekeken hoe dat gaat; met te lage snelheid tussen de rechterstrook invoegen. Daar gaat alles op de rem. Vervolgens met die nog steeds te lage snelheid door naar de linkerstrook, want rechts gaat het immers niet hard genoeg. Gevolg links ook alles op de rem. Kilometers lang schuift alles in elkaar. Tegen dat de laatste weer wat snelheid kan maken is/zijn de “boosdoeners” allang voorbij Den Bosch. Als we dat invoegen al vast eens geregeld konden krijgen, dan zou dat wellicht enkele kilometers file per dag schelen.
Hieronder een filmpje wat ik onlangs ergens tegenkwam, misschien zelfs bij een van jullie, dat weet ik niet meer. Voor diegene die het nog niet gezien heeft, zo ontstaan file’s nou. We doen het eigenlijk allemaal zelf. En een ding weet ik zeker: wennen doe ik er nooit aan, accepteren zal uiteraard moeten. Maar zelfs met een muziekje erbij vind ik het niet relaxed om in een file te zitten.
Onderzoekers van verschillende Japanse universiteiten lukte het een file te laten ontstaan met 22 auto’s op een 230-meter lang circuit (zie video). Ze vroegen chauffeurs constant 30 kilometer per uur te rijden, en in eerste instantie lukte dat ook. Maar door kleine schommelingen in de afstanden tussen de auto’s, lukte het op een gegeven moment helemaal niet meer om door te rijden. Men begon wat af te remmen waardoor op enig moment een aantal auto’s volledig moest stoppen. Dat remmen verspreidde zich achteruit door het verkeer als een soort schokgolf. Elke keer dat een het een auto lukte om aan de voorkant van de file om op te trekken, moest aan de achterkant een andere auto weer remmen. De snelheid van deze schokgolf kon men meten hij verplaatste zich achteruit door de ring van auto’s met ongeveer 20 km per uur, wat hetzelfde is als de snelheid van de schokgolf welke waargenomen worden op echte wegen, zegt hoofdonderzoeker Yuki Sugiyama, een fysicus van de Japanse Nagoya Universiteit.
